Talentum Alacsonyküszöbű Ellátás.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Talentum Európai Fejlődésért Közhasznú Alapítvány

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Pásztor Enikő

Cím: 4400 Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6. 1/6.

Telefon: 36-70-313-7227

Weboldal: www.talentumalapitvany.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Talentum Alacsonyküszöbű Ellátás.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2009

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Dánku-Nagy Bernadett

1.5.2. Telefon: 36-70-313-7227

1.5.3. E-mail: talentumnyhaza@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A Talentum Alacsonyküszöbű Ellátás célja elsősorban a tájékoztatás, megkeresés, ártalomcsökkentés, egyéni- és csoportos esetkezelés. Több külső programot működtetünk az ellátás telephelyén kívül, hogy minél több embert tudjunk elérni. A szolgáltatás munkatársai kijárnak addiktológiai osztályra, ahol a bent fekvő betegekkel tudnak kapcsolatot felvenni. Foglakozásokat tartanak számukra, célul kitűzve a közösségi ellátásba való vonást. Ezenkívül a Sz-Sz-B. Megyei Bűntetésvégrehajtási Intézetben, új szolgáltatásként csoportfoglalkozást tartunk, 2007 óta. Nyíregyházán 2009 óta tűcsere szolgáltatást is működtetünk. A lakosság tájékoztatása és figyelemfelhívás érdekében több városi rendezvényen veszünk részt, ilyenkor plakátokat és szórólapokat helyezünk ki, amelyek felhívják a figyelmet a szerhasználat veszélyeire. Ehhez kapcsolódóan pályázati támogatásból készítettünk egy MEGHALLGAT-LAK névre keresztelt sátrat, amelyet kitelepüléses programok során használunk. Partyservice szolgáltatást működtetünk péntek esténként, amelynek során odafigyelünk a köztereken, parkokban szórakozókra is, monitorozzuk ezeket a helyszíneket, és ha segítségre szoruló egyénnel találkozunk, segítséget nyújtunk számára. A városban egyre kevesebb szórakozóhely üzemel, és némelyik elzárkózik a programtól, így a szórakozóhelyeken való óvszerosztás, beszélgetés, információnyújtás visszaszorult. Ugyanakkor az elmúlt években nyári szezonban 4-5-6 fesztiválon is részt veszünk ezzel a szolgáltatásunkkal. Sajnos a 2020-as év vírushelyzete miatt ez elmaradt. Az Alacsonyküszöbű ellátás székhelyén egyéni esetkezelést, segítő beszélgetést is végzünk. Jó kapcsolatot ápolunk helyi segítő szervezetekkel, oktatási intézményekkel, gyermekjóléti szolgálattal, pártfogó felügyelettel, akiknek eseti jelleggel segítséget nyújthatunk, ha valamilyen szerhasználó egyénnel kerülnek kapcsolatba. 2020-ban, februárban az iskolai prevenciós programunk megkapta az NNK szakmai ajánlását, így az oktatási intézményekbe már célirányosan, a 6 alkalmas programunkkal megyünk ki, ugyanakkor a városban több intézmény hív minket 1 napra - pl. egészségnap - is előadást tartani, kitelepülni. Nyáron pedig gyermektáborokba kapunk meghívást. A 2020/2021-es tanévben a vírushelyzet miatt főként online tartjuk ezeket a prevenciós előadásokat azokban az intézményekben, ahol ez megoldható.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 10-60 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Nyíregyházi-, Baktalórántházi-, Kisvárdai-, Ibrányi járás.

D.3.1.4. Nemi jellemzők: Kb. fele-fele arányban foglalkozunk mindkét nemmel

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 2675

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 2000

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Az iskolában és azon kívül is

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • Iskola
  • Munkahely
  • A célpopuláció egyéb saját közege (pl. utca, szabadidő eltöltésének helyszíne, otthon, szórakozóhely)
  • A programot végrehajtó szervezet által biztosított helyszín (pl. családsegítő szolgálat irodája, ellátóhely, sportklub stb.)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Közvetítő célcsoport bevonása, felhasználása változó. Ha lehetőség van rá, és a kliens is hozzájárul, bevonásra kerülnek a számára meghatározó személyek. Emellett fontos közbenső szereplőt jelentenek a Nyíregyházi járás óvodai és iskolai szociális segítői, akikkel egyre szorosabb kapcsolatot ápolunk. Az együttműködésnek köszönhetően azonnali jelzést kapunk szenvedélyproblémával érintett diák esetén, illetve segítséget kapunk a prevenciós foglalkozások megszervezése kapcsán is az intézményeikben.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

Programunk általános céljai: információnyújtás, figyelemfelkeltés, ártalomcsökkentés és egyéb segítő tevékenység. Mérhető eredmények: - egy-egy megkeresőprogram által elért személyek száma, - ezek a személyek rendszeresen visszajárnak-e az ellátás programjaira. Elsődlegesen az egyéni visszajelzések alapján tudjuk, hogy programunk céljai teljesülnek-e. Mérőszámaink még: az ártalomcsökkentő tevékenység során szétosztott eszköz (pl. ásványvíz, óvszer) mennyisége.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: Tájékoztatás, közvetlen segítségnyújtás.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Nagyon sok személlyel találkozunk, akik nincsenek tisztában azzal, hogy milyen veszélyes egy-egy szer hosszútávú fogyasztása. Fiataloknál gyakran előfordul, hogy természetesnek veszik azt, hogy hétvégente töménytelen mennyiségű alkoholt megigyanak, ami - szerintük - a másnaposságon kívül nem okoz semmilyen kárt szervezetükben. Sajnos mostanában gyakran találkozunk új pszichoaktív szert használókkal is, akik szerint nem károsít jobban az elfogyasztott szer, mint például a dohányzás. Ezért fontos a tájékoztatás.

A második specifikus cél: Tudatos szerhasználat mintájának elsajátítása.

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Tudatos szerhasználat elve. Tapasztalatunk szerint megfigyelések alapján tanulnak a fiatalok (pl.: ha egy szórakozóhelyre bemegyek, ott inni kell; a számomra szimpatikus egyének dohányoznak, ezért nekem is dohányoznom kell, stb.). A tudatos szerhasználat kialakításával ezek a tévhitek elkerülhetők.

A harmadik specifikus cél: Pozitív önértékelés kialakítása.

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Hipotézis, amit mi a gyakorlatban is tapasztalunk: ha az egyén tisztában van önmagával és elfogadja, hogy adott helyzetekre feszültséggel reagál, akkor könnyebb egyéb, alternatív dolgokkal oldania ezt a feszültséget, mint valamilyen szerhez nyúlni.

A negyedik specifikus cél: Ártalomcsökkentés.

A negyedik specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Ártalomcsökkentési szemléletmód (ehhez kapcsolódóan indult el a Tűcsere és Drop in szolgáltatásunk is).

Az ötödik specifikus cél: Ellátásba vonás. Szükséglet és igény szerint az Alapítvány Közösségi Ellátásába való átirányítás.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A kliens szükségleteire, igényeire történő gyors és adekvát reagálás elve. Szoros, állandó kommunikáció van a két ellátás között, amelynek köszönhetően gyorsan, igény- és szükségletspecifikusan (pl. anonim ellátásban akar részesülni, vagy készen áll a közösségi ellátásra) tudunk reagálni.


S.D.4.3.

S.D.4.3. A szolgáltatás elérhetősége, nyitva tartása

Hétfő 12-15:30
Kedd 8-15:30
Szerda 8-15:30
Csütörtök 8-15:30
Péntek 8-15:30

S.D.4.4. Hány személy tartja

3


S.D.4.5. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

Irányított, célzott beszélgetés, manuális foglalkozás, hasznos szabadidő-eltöltés.alkalmazása.

Hány fős csoportban: 8

Hány személy biztosítja: 1

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

Csoportos, célzott beszélgetés.

Hány fős csoportban: 8

Hány személy biztosítja: 2

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

Pozitív megerősítések (önmaga felé, a csoport felől) használata, megküzdési stratégiák elsajátításának gyakorlása.

Hány fős csoportban: 8

Hány személy biztosítja: 2

A negyedik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

Hiteles információk közvetítése csoportos beszélgetés során. Ártalomcsökkentő szolgáltatások (tűcsere, drop-in) alkalmazása.

Hány fős csoportban: 8

Hány személy biztosítja: 2

Az ötödik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

A kliens igényének és szükségletének felmérése. Ellátások közötti kommunikáció.

Hány fős csoportban: 8

Hány személy biztosítja: 2


6. A programban résztvevő személyek

Szociális munkás

Főállásban: 2

Szociális segítő

Főállásban: 1