Indulatkezelés Konzultáció - javallott prevenciós program.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

INDIT Közalapítvány

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: dr. Szemelyácz János

Cím: 7623 Pécs, Szendrey J. u. 6.

Telefon: 36-72-315-083

Weboldal: www.indit.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Indulatkezelés Konzultáció - javallott prevenciós program.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2018

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Máté Zsolt

1.5.2. Telefon: 36-30-332-9265

1.5.3. E-mail: gergalmate@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A program egyéni szinten zajló, előre felépített, 5 alkalmas folyamat, amely pszichoedukációt és szociális készségfejlesztést is magába foglal. Elsődleges célja a résztvevők mentális egészségének fejlesztése, az egymás tiszteletén és a harmonikus személyközi kommunikáción alapuló, erőszakot elutasító életvezetés iránti elköteleződés erősítése. A kapcsolati problémák mérséklése, a családi, illetve személyes életminőség javítása. Az elégtelen indulatkezeléssel kapcsolatos problémaviselkedések visszaszorítása és megelőzése, és ennek révén későbbi addiktológiai problémák megelőzése. Tevékenységek: - szisztematikus programalkotás és fejlesztés, - folyamatok figyelemmel kísérése, monitorozása, - közösségalapú előkészítő tevékenység a partner intézményben (opcionális), - pszichoedukációt és szociális készségfejlesztő elemeket tartalmazó egyéni konzultációs folyamat, - konzultáció a partnerszervezet munkatársával a problémajelenség természetéről, a beavatkozás módszertanáról (opcionális), - kommunikáció az érdekelt felekkel, nyilvánosság tájékoztatása a programról. A program indulatkezelési problémákkal küzdő, pszichoaktív szer használókat (a problémás használat ugyanakkor nem feltétele a programnak) céloz meg, akik valamilyen gyermekvédelmi vagy más hatósági intézkedés előtt, illetve alatt állnak (pl. védelembe vétel, rendőrség jelzett a gyermekjóléti szolgálatnak), és a problémák erősödése megelőzhető.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 16 év felettiek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Elsősorban Baranya megye.

D.3.1.3. Egyéb jellemzők: Indulatkezelési problémákkal küzdő, pszichoaktív szer használók számára. Online programként is alkalmazható.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 10

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 15

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Semmilyen formában nem jelenünk meg az iskolákban

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Nincs.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A program általános célja, hogy a célcsoport erőszakkal kapcsolatos elutasító attitűdjei felerősödjenek, melynek köszönhetően a bántalmazás, a kortárs- és kapcsolati erőszak, továbbá az elégtelen indulatkezeléssel kapcsolatos egyéb problémaviselkedések (rongálás, autoagresszió, verbális erőszak) előfordulása csökken. Így várhatóan nehezebben sodródnak devianciák felé, az addikciókkal szemben védettebbek lesznek, és a fiatalok veszélyeztetettsége mérséklődik. A célcsoport érzelmi intelligenciája erősödik, továbbá az addiktológiai problémák előfordulása mérséklődik.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: A célcsoport hiteles információkon alapuló ismeretbővítése az agresszióról, az indulatkezelésről, az elégtelen indulatkezelés és azzal összefüggő problémaviselkedés következményeiről, annak megelőzéséről, a segítségkérés és segítségnyújtás fontosságáról, módjairól. További célok, hogy a résztvevők érzelmi intelligenciával kapcsolatos, hiteles információkon alapuló ismeretei és készségei növekedjenek, indulat- és konfliktuskezelési készségei erősödjenek. A célcsoport hiteles információi bővüljenek a családi szocializációról és a családfejlődés szakaszairól. Erősödjenek a szülői készségek, és a családban nevelkedő gyermekek veszélyeztetettsége csökkenjen.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A programjaink tervezésekor figyelembe vettük a posztmodern társadalomban megjelenő problémaviselkedések, devianciák korszerű magyarázó, illetve beavatkozási modelljeit, így különösen a multifaktoriális modellt, a rizikó- és protektív elméletet, az egészségfejlesztési, illetve integrált megközelítéseket. Alapvetésként fogadjuk el, hogy számos esetben a problémaviselkedések, illetve a devianciák hátterében hasonló kockázati struktúra áll, és a védő tényezők bizonyos dimenziói is átfedésben vannak. A koncepció kialakításában a kognitív-viselkedéses elméletek is relevánsak.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 5

Óra hossza: 60 perc

Időintervallum: 4 hónap

Hány alkalom: 5

Hány személy tartja: 1

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Módszerek: egyéni konzultáció, készségfejlesztés.Alkalmazott technikák: • edukatív információnyújtás • szemléltető eszközök használata • strukturált gyakorlatok, egyéni feladatok • általános konzultációs technikák.

Az elérésére fordított óraszám: 5

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 5

Hány fős csoportban: 1

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 4 hónap


6. A programban résztvevő személyek

Pszichiáter

Főállásban: 1

Szociális munkás

Főállásban: 1

Mentálhigiénikus

Főállásban: 1

Pedagógus

Főállásban: 1

Addiktológiai konzultáns

Főállásban: 1