MERT Projekt - az egészségesebb munkahelyi közösségekért.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

INDIT Közalapítvány

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: dr. Szemelyácz János

Cím: 7623 Pécs, Szendrey J. u. 6.

Telefon: 36-72-315-083

Weboldal: www.indit.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

MERT Projekt - az egészségesebb munkahelyi közösségekért.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2017

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Máté Zsolt

1.5.2. Telefon: 36-30-332-9265

1.5.3. E-mail: gergalmate@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

MERT Projekt az egészségesebb munkahelyi közösségekért A program elsődleges célja: Az egészséges életmód, illetve a konstruktív stressz- és indulatkezelés iránti elköteleződés erősítése. A mentálhigiénés, valamint az addiktológiai problémák mérséklése, prevenciója. A munkahelyi teljesítmény és a személyes életminőség javítása. A nem megfelelő stressz- és indulatkezelésből adódó problémás viselkedések visszaszorítása. A program fontos célkitűzése továbbá, hogy praktikus gyakorlati segítséget adjon szociális, illetve érzelmi készségfejlesztés révén. Tevékenységek: - szisztematikus programalkotás és fejlesztés, - folyamatok figyelemmel kísérése, monitorozása, - közösség alapú előkészítő tevékenység a partner intézményben, - interaktív, információs, felvilágosító és szociális készségfejlesztő elemeket tartalmazó csoportfoglalkozások, - konzultáció a partnerszervezet munkatársával a problémajelenség természetéről, a beavatkozás módszertanáról (opcionális), - kommunikáció az érdekelt felekkel, nyilvánosság tájékoztatása.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 16 év felettiek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Elsősorban Barany megye.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 50

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 75

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Semmilyen formában nem jelenünk meg az iskolákban

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • Munkahely

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

- Közösség alapú előkészítő tevékenység a partner szervezetnél (pl.. Önkormányzat Polgármesteri Iroda) szükségletekről, célokról, a megvalósítás feltételeiről. - Konzultáció a partnerszervezet munkatársával a problémajelenség természetéről, a beavatkozás módszertanáról (opcionális). - Kommunikáció az érdekelt felekkel, nyilvánosság tájékoztatása a program céljairól és tartalmáról, eredményekről, stb., Az időtartam változó, jelentősen függ a partnerszervezettől, a programszíntér jellegétől és a résztvevők összetételétől.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

Az egészséges életmód, illetve a konstruktív stressz- és indulatkezelés iránti elköteleződés erősítése. A mentálhigiénés, valamint az addiktológiai problémák mérséklése, prevenciója. A munkahelyi teljesítmény és a személyes életminőség javítása. A nem megfelelő stressz- és indulatkezelésből adódó problémás viselkedések visszaszorítása. Hosszú távon a különböző addiktológiai és mentálhigiénés problémák előfordulása, valamint az azzal összefüggésbe hozható munkahelyi balesetek, betegszabadságok száma csökken.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: A célcsoport stresszel kapcsolatos egészséges, megküzdést segítő attitűdjei felerősödjenek, illetve a nem megfelelő stresszkezelési formái csökkenjenek. További cél, hogy a résztvevők munkahelyi teljesítménye, továbbá a konstruktív stressz- és indulatkezelési technikák alkalmazása és az egészséges életmód iránti elköteleződése növekedjen. Hosszú távon elérendő cél, hogy a különböző addiktológiai és mentálhigiénés problémák előfordulása, valamint az azzal összefüggésbe hozható munkahelyi balesetek, betegszabadságok száma csökkenjen.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A programjaink tervezésekor figyelembe vettük a posztmodern társadalomban megjelenő problémaviselkedések, devianciák korszerű magyarázó- illetve beavatkozási modelljeit, így különösen a multifaktoriális modellt, a rizikó és protektív elméletet, az egészségfejlesztési- illetve integrált megközelítéseket. Alapvetésként fogadjuk el, hogy számos esetben a problémaviselkedéseknek, illetve devianciáknak hátterében hasonló kockázati struktúra áll, és védő tényezők bizonyos dimenziói is átfedésben vannak, így a beavatkozásokat úgy tervezzük, hogy azok egymást erősítsék, és mintegy mozaikszerűen összefűzhetőek legyenek. Mindezek kapcsán a programok hosszú távú fenntartása azért is fontos, mivel számos bizonyíték alapú program épít a szociális kompetenciák, a szociális készségek fejlesztésére, ahol meghatározott idő elteltével ismétlő alkalmakra van szükség. A folyamatos program működtetése azért is érdekünkben áll, mivel el szeretnénk kerülni, hogy a befolyásolni kívánt jelenségeket időszakonként egyfajta morális pánik, vagy éppen a probléma iránt kialakult közöny determinálja. A fenti célok elérése, a fenntarthatóság biztosítása érdekében egy innovatív egészségfejlesztő programot kívánunk lebonyolítani, amely szilárd elméleti alapokon áll, és a gyakorlati megvalósítása olyan összefüggés rendszeren nyugszik, amely logikusan bemutatja, hogy a prevenciós célú beavatkozás hogyan és miért éri el a tervezett eredményeket az adott célcsoport vonatkozásában. Logikai modellünk koherenciája alkalmas alap arra, hogy az érdekhordozók, finanszírozók kiszámítható támogatását elnyerjük.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 4

Óra hossza: 60 perc

Időintervallum: 4 hét

Hány alkalom: 2

Hány személy tartja: 2

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Interaktív, zárt csoportfoglalkozás, készségfejlesztés célzott prevenciós program keretében. Alkalmazott technikák: • edukatív információnyújtás, • szemléltető eszközök használata, • strukturált gyakorlatok, • kiscsoportos megbeszélés, vita.

Az elérésére fordított óraszám: 4

Hány alkalom: 2

Hány fős csoportban: 12

Hány személy tartja: 2

Elérésének időintervalluma: 6 hét


6. A programban résztvevő személyek

Pszichiáter

Főállásban: 3

Külsős munkatársként: 3

Pszichológus

Részállásban: 1

Szociális munkás

Részállásban: 1

Mentálhigiénikus

Főállásban: 1

Pedagógus

Főállásban: 1

Addiktológiai konzultáns

Részállásban: 1

szociológus

Főállásban: 1