Kihelyezett tanácsadás.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Szent Anna Római Katolikus Gondnokság RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Kálóczi Andrea

Cím: 7100 Szekszárd, Munkácsy u. 7/A.

Telefon: 36-74-413-037

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Kihelyezett tanácsadás.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2011

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Kálóczi Andrea

1.5.2. Telefon: 36-74-413-037

1.5.3. E-mail: revszek@tolna.net


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A rendszeres és/vagy abúzusszerű, valamint a rekreációs (szabadidő eltöltéséhez kötött) szerhasználat, illetve a szerhasználatot megelőző, kísérő deviáns magatartásformák esetén kínáljuk programunkat. Célja: személyes kapcsolatteremtés lehetőségének biztosítása a veszélyeztetett/illegális/designerszert kipróbáló és/vagy használó, érintett személyek számára a segítő intézmény falain kívüli, más helyszínen. Célcsoport: Bármilyen intézményi, szervezeti keretek között lévő személy, például munkahelyen, büntetés-végrehajtási intézetben vagy oktatási intézményben. Olyan személyek, akik: - kipróbáltak valamilyen szert, és ez az intézményben kiderült; - abúzus-szerűen használnak szert; - a szenvedélybetegség téma kapcsán érintettek (szenvedélybeteg hozzátartozóval élnek); - kérdésük van, és nagyobb bizalommal tudják ezt megosztani egy, az intézményi rendszertől független szakemberrel. A célcsoport elérése ajánlással és nem delegálással, az intézményben dolgozók részéről történik. A kihelyezett tanácsadás, mint módszer: rövid konzultáció, melynek célja, hogy egy meghatározott kérdés/helyzet/aktuális történés tisztázódjék a segítő szakember segítségével. A konzultáció támogató jellegű, amely segíti a klienst abban, hogy kiválassza a számára megfelelő, megoldást jelentő lehetőséget és elinduljon abba az irányba. Akut krízishelyzetben krízisintervenció alkalmazása válhat szükségessé, ami lehetővé teszi, hogy gyorsan tudjuk felmérni a hozzánk forduló kliens helyzetét, lehetővé tesz érzelmi támogatást, öngyilkosság prevenciót. A rövid tanácsadás nem helyettesíti, és nem pótolja az egyéni segítői folyamatot. A kapcsolati nehézségek, szexuális problémák, rendszeres szerhasználat okozta nehézségek, önértékelési problémák megoldására nem használható, ezekben a feltárt helyzetekben a RÉV Szolgálat szakembereihez történő delegálásra van szükség és lehetőség. A kihelyezett tanácsadás leginkább középiskolákban működik. Probléma szerinti megoszlás tekintetében a legjellemzőbb nehézségek - a családi környezet addiktív viselkedésformái, - a diákok saját életében, a korai kamaszkorban megjelenő és rendszeressé váló alkoholfogyasztás és dohányzás, - Lányoknál jellemző a bántalmazó párkapcsolat és szenvedélybeteg pár választása, - Fiúknál életvitelszerű szerhasználat (legális/illegális egyaránt), valamint egyéb veszélyes/extrém viselkedésformák (pl. részegen „rallizás” az erdőben, gyorsulási versenyek, nyílt színi szerhasználat, rablás, rongálás). - Mindkét nemre jellemző a motiváció- és értékvesztettség, a sodródó életforma, a pillanatnyi örömök priorizálása a megküzdés helyett. Jellemző a veszélyeztető kortársközeg, nem csupán az addiktív viselkedésformák vonatkozásában, hanem egyéb devianciák tekintetében is.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 14-20 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Tolna megye.

D.3.1.3. Egyéb jellemzők: Magatartási- és iskolai problémák, alul-szocializáltság.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 33

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 19

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Az iskolában és azon kívül is

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • Iskola
  • A programot végrehajtó szervezet által biztosított helyszín (pl. családsegítő szolgálat irodája, ellátóhely, sportklub stb.)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Az iskolán belül a pedagógusok és a gyermek-, és ifjúságvédelmi felelősök, gyermekvédelemben pedig a gyermekotthon-vezetők. Ők azok, akik jelzik az igényeket, illetve felmérik a szükségleteket. 2019-ben három intézményben (több telephelyen) tartottunk egyéni konzultációkat, 1 fő számára maximum három alkalommal, kétheti rendszerességgel. Egy konzultációs ülés időtartama 40-45 perc.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A függőség kialakulásának megelőzése, korai kezelésbe vétel és a megfelelő (intézményi) ellátásba delegálás.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: A személyes kapcsolatteremtés lehetőségének biztosítása a veszélyeztetett/illegális/designerszert kipróbáló és/vagy használó, érintett személyek számára, a segítő intézmény falain kívüli más helyszínen. A közvetítő közeg (kulcsemberek) érzékenyítése a probléma és a problémás szerhasználat kapcsán. Az érintett megtapasztalja a segítő beavatkozást.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 3

Óra hossza: 45 perc

Időintervallum: 6 hét

Hány alkalom: 3

Hány személy tartja: 1

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: A kihelyezett tanácsadás, mint módszer: rövid konzultáció, melynek célja, hogy egy meghatározott kérdés/helyzet/aktuális történés tisztázódjék a segítő szakember segítségével. A konzultáció támogató jellegű, amely segíti a klienst abban, hogy kiválassza a számára megfelelő, megoldást jelentő lehetőséget és elinduljon abba az irányba. Akut krízishelyzetben krízisintervenció alkalmazása válhat szükségessé, ami lehetővé teszi, hogy gyorsan tudjuk felmérni a hozzánk forduló kliens helyzetét, lehetővé tesz érzelmi támogatást, öngyilkosság prevenciót. A rövid tanácsadás nem helyettesíti, és nem pótolja az egyéni segítői folyamatot. A kapcsolati nehézségek, szexuális problémák, rendszeres szerhasználat okozta nehézségek, önértékelési problémák megoldására nem használható, ezekben a feltárt helyzetekben a RÉV Szolgálat szakembereihez történő delegálásra van szükség és lehetőség.

Az elérésére fordított óraszám: 3

Óra hossza: 45 perc

Hány alkalom: 3

Hány fős csoportban: 1

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 6 hét


6. A programban résztvevő személyek