VoltEgySzer mobilalkalmazás.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet - Nyírő Gyula Kórház

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: med. habil. Dr. Erőss Lóránd PhD

Cím: 1135 Budapest, Lehel utca 59-61.

Telefon: 36-1-451-2600

1.3. A programok, szolgáltatás neve

VoltEgySzer mobilalkalmazás.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2015

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Dr. Kapitány-Fövény Máté

1.5.2. Telefon: 36-20-522-1850

1.5.3. E-mail: m.gabrilovics@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A VoltEgySzer ingyenes, interaktív drogprevenciós mobilalkalmazás, mely a tizenévesek korosztályát célozza meg. Az applikáció 6 modulból épül fel: A következő modulokat találod az appban: Képregény Interaktív animációkkal kísért képregényeken keresztül ismerhetjük meg két szerhasználó fiú és lány történetét és azokat a protektív- és kockázati tényezőket, amik segíthetik vagy hátráltathatják a szerhasználatról való leszokást. Kvíz A pszichoaktív szerekkel foglalkozó kvízjáték 100%-os teljesítése esetén a maximális pontszám bemutatásával számos fitness teremben, harcművészeti központban, paintball pályán kapcsolódhatnak ki a felhasználók az ország több városában is. Szer-tár Információs modul az egyes pszichoaktív szerek történetéről, hatóanyagáról, kívánt és nem kívánt hatásairól. Az információnyújtás kiterjed klasszikus szerekre (pl. opiátok, kokain, MDMA), és új pszichoaktív szerekre is (pl. szintetikus kannabinoidok, szintetikus katinon-származékok) Ha ő tenné Kommunikációs játék egy virtuális/fiktív szerhasználóval. A felhasználók választható mondat-panelek segítségével próbálják meggyőzni a fiktív szereplőt annak érdekében, hogy viselkedésváltozás következzen be nála. Elváltozás-sokk Klasszikus és új pszichoaktív szerek pszichés és szomatikus hatásainak megjelenítése egy sziluettszerű testsémán. Ebben az esetben a felhasználók az egyes szerek mentén külön-külön is informálódhatnak az azonnali, rövid- és hosszútávú hatásokat illetően. Kit keressek Megyénként elérhető kiemelt ellátóhelyek listája. A teljes lista a honlapon (voltegyszer.com) belül a szintén Kit keressek? névre keresztelt menüpontban található. A projekthez tehát tartozik egy honlap is, voltegyszer.com címen, ami mind a tizenévesek, mind a szülők/pedagógusok célcsoportjának szól. A honlapon önjellemzős súlyosságbecslést végző szűrőtesztek, pszichoedukatív tartalmak, és kezelőhelyekre vonatkozó információk kerültek elhelyezésre.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 14-18 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Országos.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 400

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Az iskolában és azon kívül is

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • A célpopuláció egyéb saját közege (pl. utca, szabadidő eltöltésének helyszíne, otthon, szórakozóhely)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Iskolai prevenciós előadásokon és a XIII. Kerületi Prevenciós Központon keresztül próbáljuk elérni a célcsoportot, valamint disszeminációt végezni a mobilalkalmazással kapcsolatban.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A VoltEgySzer 2 elsődleges cél mentén próbál attitűdformálást elérni és viselkedésváltozást kiváltani: 1: A pszichoaktív szerek kockázataival kapcsolatos tudásátadás 2: Az aktuálisan fennálló szerhasználati gyakoriság csökkentése Az általunk végzett hatékonyságvizsgálat eredményei értelmében a VoltEgySzer közvetlenül hozzájárul az energiaitalfogyasztás csökkenéséhez, közvetve pedig az alkoholfogyasztás gyakoriságának csökkenéséhez.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: 1: Az alkalmazás az önirányítottság élménye révén kívánja fokozni a célcsoport énhatékonyság érzetét.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Az első specifikus cél esetén az énhatékonyság és a viselkedésváltozási motivációk közötti kapcsolatot alátámasztó szakirodalmi adatokra támaszkodtunk koncepcionális háttérként. Példaként említhető Halloway és Watson témában jegyzett, 2002-es szakirodalmi áttekintő tanulmánya. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11993577/

A második specifikus cél: 2: A szerhasználókkal kapcsolatos negatív attitűdök/stigma csökkentése.

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A második specifikus cél esetén az Allport-féle kontaktushipotézis modelljéből indultunk ki. A modell egyik legfőbb implikációja, hogy az ismételt kontaktusok, és a stigmatizált csoporthoz (jelen esetben a szenvedélybetegek csoportja) tartozó személyek megismerése (pl. személyes történet, narratíva bemutatása által) révén csökkenthető az előítéletes gondolkodás.

A harmadik specifikus cél: 3: A testmozgás gyakoriságának növelése.

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A harmadik specifikus cél kapcsán a testmozgás protektív szerepét kiemelő szakirodalmi eredményekre támaszkodtunk. Kiemelhető például Wang és munkatársainak 2014-ben publikált meta-analízis közleménye, ami empirikus adatokkal igazolja a testmozgás protektív szerepét a szerhasználati zavarokból való felépülés folyamatában. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4199732/


S.D.4.3.

S.D.4.3. A szolgáltatás elérhetősége, nyitva tartása

Hétfő 0.00-24.00
Kedd 0.00-24.00
Szerda 0.00-24.00
Csütörtök 0.00-24.00
Péntek 0.00-24.00
Szombat 0.00-24.00
Vasárnap 0.00-24.00

S.D.4.5. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

A mobilalkalmazás lehetőséget nyújt arra, hogy a felhasználók saját maguk irányítsák a prevenciós folyamatot, kiválasztva és a nekik tetsző időtartamban használva az applikáció egyes moduljait. Ez teremti meg az önirányítottság élményét, és növeli az énhatékonyság érzetét.

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

A kommunikációs játékban (Ha Ő tenné) a fiktív szerhasználóval folytatott párbeszéd kapcsán megismerhetünk néhány, a szerhasználattal kapcsolatos ellenállást, háttértényezőt. A program képregény modulja élethelyzeteket, sorsrészleteket jelenít meg, ezzel szintén emberiként, megismerhető, megérthető személyként ábrázolva a szerhasználókat.

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek:

A kvíz-játék 100%-os eredménye esetén a felhasználók ingyenes rekreációs lehetőségekhez jutnak, beleértve a konditerem látogatását, a paintball és lasertag játékokat, vagy éppen a falmászást.


6. A programban résztvevő személyek

Pszichiáter

Főállásban: 1

Pszichológus

Főállásban: 1

Részállásban: 1

Szociális munkás

Főállásban: 2