Kell a gyereknek a korlát! - Óvodáskorú gyermekek szüleit megszólító program.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Szolnok Kistérség Többcélú Társulása Humán Szolgáltató Központ

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Hegyi Anita

Cím: 5000 Szolnok, Városmajor út 67/A.

Telefon: 36-56-420-614

Weboldal: www.fuggovagyok.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Kell a gyereknek a korlát! - Óvodáskorú gyermekek szüleit megszólító program.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2013

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Róla Beatrix

1.5.2. Telefon: 36-20-249-5679

1.5.3. E-mail: drogkik@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A "Kell a gyereknek a korlát!" elnevezésű programunkat Szolnok Város és a kistérségi települések óvodáiban bonyolítjuk. A program célcsoportja óvodába járó kiscsoportos gyerekek szülei. A kábítószer-problémával kapcsolatos megelőzési tevékenység legkiemelkedőbb színtere a család. Programunkkal célunk minél fiatalabb életkorban lévő gyermekek szüleit megszólítani. A kábítószer-használattal kapcsolatosan számos védő és kockázati tényező ismeretes. Programunkkal a család szerepére, feladatára kívánunk rávilágítani. Célunk a családi, nevelési protektív tényezők megismertetése, a nevelési vakfoltok láthatóvá tétele, melyek lehetőséget biztosítanak a résztvevők körében az általunk vágyott autoritatív nevelés megerősödése, elindítása felé. A "Kell a gyereknek a korlát!" elnevezésű programunk során olyan nevelési stílust, nevelési módszereket, gyakorlatban alkalmazható technikákat kívánunk megismertetni a szülőkkel, amelyek elősegítik a gyermek személyiségfejlődését, a családon belüli értékek és normák megerősítését. Programunk fókuszában a nevelési módszerek közötti különbözőség jellemzői, ennek hatása az esetleges későbbi szerhasználatra, és a következetes nevelés előnyei állnak. A foglalkozás keretében a szülők rendelkezésére bocsájtjuk az általunk gondozott Drogkalauz sorozatunk kiadványait. A szülőknek lehetőségük lesz az egyéni nevelési problémáikkal kapcsolatban konzultálni, segítséget, tanácsot kérni szakembereinktől.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 25-45 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Szolnok város és 17 kistérségi település: Szolnok, Szászberek, Zagyvarékas, Újszász, Vezseny, Tiszajenő, Tószeg, Tiszavárkony, Szajol, Rákóczifalva, Rákócziújfalu, Besenyszög, Hunyadfalva, Nagykörű, Csataszög,Tiszasüly, Kőtelek.

D.3.1.3. Egyéb jellemzők: Kisgyermeket nevelő szülők.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 376

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 400

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Semmilyen formában nem jelenünk meg az iskolákban

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • A célpopuláció egyéb saját közege (pl. utca, szabadidő eltöltésének helyszíne, otthon, szórakozóhely)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Óvodapedagógusok bevonása a szülők toborzásába.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

Attitűdformálás, droghasználat megelőzése.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: Családi, nevelési protektív tényezők megismertetése, a nevelési vakfoltok láthatóvá tétele a szülők számára. Szülői szerepek erősítése, pozitív, mintaadó szülői magatartásformák bemutatása, fejlesztése.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Információátadás. A kábítószer-problémával kapcsolatos megelőzési tevékenység színtér-szemlélete, a család, mint elsődleges protektív tényező.

A második specifikus cél: A program célja, hogy a szülők felismerjék a család szerepének fontosságát a későbbi szerhasználat kialakulása tekintetében. Alkalmazzák a foglalkozáson elhangzott ismereteket a gyermeknevelés során, ezáltal a család protektív tényezői érvényesüljenek. A megszerzett információk következtében a szülők jobban felismerjék a család diszfunkcionális működését. A program által megcélzott autoritatív nevelési módszer megerősítése, elfogadtatása és használatának elindítása a szülők körében. Az anya-gyermek kapcsolat erősítése, az érzelmi biztonság kialakításának hangsúlyozása.

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A család, mint primer csoport fontos közvetítő láncszem az egyén és a társadalom között. A nemzetközi és hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy amikor hosszan tartó súlyos problémát okozó droghasználat alakul ki, akkor a család működése szinte mindig diszfunkcionális. Különösen meghatározó a szülőkkel való kapcsolat minősége, a pozitív kapcsolat protektív tényezőnek bizonyul. A nevelési módszernek rendkívül nagy szerepe van a későbbi szerhasználat kialakulásában. A meleg családi közösség, a szeretet és a tekintélytiszteletre alapozó fegyelmezés csökkenti a nem kívánatos magatartást. Ezzel szemben a tekintélyelvű durva büntetés és a szeretet hiánya áll számos nemkívánatos viselkedésforma hátterében. Felhasznált szakirodalom: Érzelmi biztonság. Vekerdy Tamás; Kell a gyereknek a korlát. Jan-Uwe Rovgge; Pszichotrükkök 3-6 éves korig. Suzanne Valliéres; Jól szeretni. Vekerdy Tamás; Kicsikről nagyoknak. Vekerdy Tamás.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 3.5

Óra hossza: 60 perc

Időintervallum: 2 nap

Hány alkalom: 2

Hány személy tartja: 2

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Ppt bemutató, előadás, interaktív beszélgetés, információt nyújtó kiadványok.

Az elérésére fordított óraszám: 2

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 1

Hány személy tartja: 1

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Ppt bemutató, előadás, interaktív beszélgetés, információt nyújtó kiadványok.

Az elérésére fordított óraszám: 1.5

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 1

Hány fős csoportban: 15

Hány személy tartja: 2


6. A programban résztvevő személyek

Szociális munkás

Főállásban: 2

Mentálhigiénikus

Főállásban: 1

Addiktológiai konzultáns

Főállásban: 1