Megelőző-felvilágosító szolgáltatás.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia, Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Nagy Lajosné

Cím: 8000 Székesfehrévár, Lövölde út 28/a.

Telefon: 36-30-742-8138; 36-30-742-8137

Weboldal: www.karitaszszekesfehervar.hu, www.revfehervar.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Megelőző-felvilágosító szolgáltatás.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2003

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Farnas István Géza

1.5.2. Telefon: 36-30-742-8137

1.5.3. E-mail: istvanfarnas@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

Egyéni és csoportos konzultációk: Egyéni konzultáció minden esetben szerződéskötéssel, TDI lekérdezéssel, strukturált interjúval kezdődik. A módszertan alapján, egyéni konzultációk és csoportfoglalkozások keretében valósul meg a szolgáltatás.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 0-100 évesek

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Magyarország területe.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 30

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 60

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Semmilyen formában nem jelenünk meg az iskolákban

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • Munkahely

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Nincs


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A szolgáltatás általános célja: Építve a kliens aktív és felelős részvételére, cél a szerhasználatot indikáló háttér feltárása, a kábítószer-fogyasztáshoz való viszonyának átalakítása, szermentes életvitel esélyének növelése. Várható hatások: - szerhasználat csökkentése vagy teljes absztinencia, - családi kapcsolatok javítása, - témával kapcsolatos ismeretek bővítése, - reális énkép kialakítása, - készségfejlesztés, - problémakezelés, - hatékony feszültségfeldolgozás, - nemet mondás képességének fejlesztése, - jövő tervezés, célalkotás, - társas kapcsolatok minőségének javulása, - hatékony önszabályozás, - konfliktuskezelési módszerek és megküzdési stratégiák. Mérhető eredmények: Kliens elégedettségi kérdőív, illetve záró fogalmazás megírása. A célok elérésének várható ideje: Az MF szolgáltatás kötelezően vezetendő dokumentumában (Egyéni Beavatkozási Terv) rövid-, közép- és hosszútávú célokat tűzünk ki a klienssel együtt. Mivel az MF szolgáltatás ideje hat hónap, ezért a résztvevőkkel igyekszünk olyan célokat kitűzni, ami ez alatt az idő alatt elérhető, illetve az utolsó alkalommal átbeszéljük a további terveit, céljait.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: 1.: A kliens motivációjának kialakítása: A kliens együttműködése az MF szolgáltatásban dolgozó team tagokkal, és aktív részvétele az egyéni és csoportos terápia során, valamint a programon való részvétel és annak eredményes befejezése iránti vágy felkeltése, majd fenntartása. A programmal (mint büntetéssel) szembeni averziójának csökkentése, illetve megszüntetése.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Mi az elméleti megalapozottsága az első specifikus célnak? 1.: Motiváció kialakítása: AZ MF szolgáltatásba érkező egyének a szolgáltatást kötelezőnek élik meg, hiába ők vállalták önként, az Ő szempontjukból a két rossz közül a jobbikat választották (azonnali vádemelés, vagy 6 hónapos terápia). Mivel kötelező, ez számukra kényszer, ezért az együttműködési szintjük alacsony. Első körben ezt a kényszert kell bennük feloldani, majd motiválni őket arra, hogy sikeresen befejezzék az elterelést.

A második specifikus cél: 2.: Problémaelemzés: A kliens problémáinak feltárása, megoldási utak kidolgozásának segítése. A kliens megtanítása a saját problémáinak feltérképezésére, és saját megoldási utak kidolgozására.

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: 2.: A szerhasználati problémák kezelése szempontjából fontos a teljes – szerhasználati és egyéb ( - Egyéb szerhasználat, vagy viselkedési addikció, mely függéshez vezet/vezethet, - Önismeret, énkép, - Testi, egészségügyi állapot, - Munkahely, foglalkoztatási helyzet, - Anyagi helyzet, anyagi problémák, - Egyéb büntetőügy, - Családi kapcsolatok, családi /párkapcsolati problémák, - Pszichiátriai problémák, - Baráti és egyéb társas kapcsolatok, - Iskola, tanulási problémák, - Szabadidő hasznos eltöltése, - Lakáshelyzet, lakhatási nehézségek, - Gyermeknevelés) területeket érintő - problémaspektrum feltérképezése. Dr. Bodrogi Andrea: Közösségi addiktológia kézikönyve / Strukturált problémamegoldás.

A harmadik specifikus cél: 3.: Információátadás - Pszichoedukáció: Szerhasználatával illetve problémáival kapcsolatban megfelelő, pontos információk átadása.

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: 3.: Információátadás - Pszichoedukáció. Több éves szakmai tapasztalat, hogy az MF szolgáltatásban részt vevők ismerik a különböző kábítószereket, s azok felhasználását, viszont a rövid és hosszútávú élettani hatását kevesen tudják. Szintén nagyon kevesen tudják: - hogyan válik valaki függővé, - milyen függőségeket ismerünk, - a függőség kialakulásának szempontjából kik a rizikócsoportok, - kikhez, hova lehet fordulni probléma esetén. Dr. Bodrogi Andrea: Közösségi addiktológia kézikönyve / Hogyan találhatunk a drogoknál jobb megoldást?

A negyedik specifikus cél: 4.: Nemet mondás képességének fejlesztése - visszaesés megelőzése.

A negyedik specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: 4.: Nemet mondás képességének fejlesztése - visszaesés megelőzése. Azoknál a klienseknél, akik eldöntötték, hogy szermentes életvitelt folytatnak a továbbiakban, fontos szerepe lehet a nemet mondás képességének fejlesztése. Az elterelés keretében az egyén megtanulhatja, hogy a különböző, szerhasználati lehetőséget kínáló élethelyzetekben hogyan tudjon absztinens maradni. A visszaesés megelőzése érdekében fontos, hogy az egyén pontosan tudja az első-, másod- és harmadfokú triggereit, s ezen triggerek elkerülésére pontos tervet készítsen. A triggereket Dr. Bodrogi Andrea - már említett - kézikönyve adatlapjai segítségével térképezzük fel, és beszéljük át.

Az ötödik specifikus cél: 5.: Egyéb készségfejlesztés - Önismeret fejlesztése, - Kommunikációs készség fejlesztése, - Asszertivitás fejlesztése, - Stressz és szorongás kezelése, - Célalkotás, tervezés fejlesztése.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: 5.: Egyéb készségfejlesztés Készségfejlesztés által a kliens képessé válik a felmerülő problémákkal való megbirkózásra, ezáltal magabiztosabbá válik, absztinenciája erősödik.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 24

Óra hossza: 60 perc

Időintervallum: 6 hónap

Hány alkalom: 24

Hány személy tartja: 6

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Motivációs interjú, megjegyzés: Az összes specifikus célhoz írt óraszámok a minimum óraszámok, mivel ezek egyéntől függően változnak.

Az elérésére fordított óraszám: 2

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 2

Hány fős csoportban: 1

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 2 hét

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Strukturált problémamegoldás. Problémaelemzés strukturált interjúval, illetve ASI kérdőív kitöltésével. A feltérképezés után, strukturált problémamegoldási technikával megtanítjuk a klienst problémáinak felismerésére, és azok kezelésére.

Az elérésére fordított óraszám: 4

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 2

Hány fős csoportban: 1

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 8 hét

A harmadik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Pszichoedukáció, ismeretátadás keretében átbeszéljük az általa fogyasztott kábítószer hatásait, valamint a függővé válás folyamatát, a szer- és viselkedésfüggőségeket, a rizikócsoportokat, valamint a segítő helyeket.

Az elérésére fordított óraszám: 4

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 2

Hány fős csoportban: 8

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 4 hét

A negyedik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Visszaesés megelőzési technikák, módszerek

Az elérésére fordított óraszám: 2

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 2

Hány fős csoportban: 1

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 4 hét

Az ötödik specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Egyéb készségfejlesztés.

Az elérésére fordított óraszám: 12

Óra hossza: 60 perc

Hány alkalom: 6

Hány fős csoportban: 8

Hány személy tartja: 1

Elérésének időintervalluma: 6 hét


6. A programban résztvevő személyek

Pszichiáter

Külsős munkatársként: 1

Szociális munkás

Főállásban: 3

Mentálhigiénikus

Főállásban: 2

Addiktológiai konzultáns

Főállásban: 1