Elterlés.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Medical Mental Alapítvány

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Dr. Payer Erzsébet

Cím: 9400 Sopron, Hátsókapu 8.

Telefon: 36-20-377-6455

Weboldal: http://medicalmental.webnode.hu/

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Elterlés.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2008

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Dr. Payer Erzsébet

1.5.2. Telefon: 36-20-377-6455


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

Programunk célja nem, az hogy a kliensekre különböző eszközökkel ráerőszakoljuk az illegális kábítószerről való leszokást, hanem hogy megfelelő motivációs bázist alakítsunk ki, mivel nem tekinthető motivációs bázisnak a külső „erő”, melynek nyomán a programba kerülnek a résztvevők. A motivációs bázis kialakításának eszköze, hogy feltárjuk a személyiségstruktúrában bekövetkezett változásokat, valamint a maladaptív viselkedésformákat és attitűdöket. Lehetőséget biztosítunk ezen feltárt problémák megoldására az önismeret, illetve az egyéni pszichés vezetés segítségével. Programunk továbbá ismeretet ad az illegális kábítószerek okozta hatásokról, a pszichés- és szomatikus függőségről, a kábítószerek rövid és hosszú távú hatásairól. Program felépítése Orvosi vizsgálat: Az orvosi vizsgálat a törvényben meghatározott irányelveket követve megállapítja, hogy fennáll-e a pszichoaktív szer dependencia diagnózis a kliens esetében. Fentiek megállapításhoz pszichodiagnosztikai vizsgálatok nyújtanak segítséget. Az orvosi vizsgálat alkalmával kerül sor az ASI, TDI és Elterelés- kérdőív felvételére. Pszichodiagnosztikai vizsgálat: A pszichodiagnosztika vizsgálat (Exploráció, Személyiség vizsgálat: MMPI) ad lehetőséget, arra hogy feltárjuk a kliens személyiségstruktúráját és megállapítsuk, hogy milyen változásokat idézhettek elő az alkalmazott szerek. A vizsgálat továbbá lehetőséget, biztosít annak megítélésre, hogy a kliens bevonható-e csoportfoglalkozásba, vagy egyéni pszichés vezetésre van szüksége. Önismereti csoport: Fontosnak tartjuk, hogy a résztvevőknek lehetőségük legyen jól szabályozott keretek között önismeretük fejlesztésére. Elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a maladaptív viselkedésformák és attitűdök tudatosításához, megváltoztatásához, valamint a résztvevők megküzdési potenciáljának feltérképezéshez, erősítéséhez.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 15-55 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Győr-Moson-Sopron megye (valamint az idevándorlók, hiszen Sopron tranzit város).

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

Nem volt információ

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 87

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 100

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Az iskolában és azon kívül is

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • A programot végrehajtó szervezet által biztosított helyszín (pl. családsegítő szolgálat irodája, ellátóhely, sportklub stb.)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Nincs.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

Megfelelő motivációs bázis kialakítsa a kliensek programban való részvétele, illetve a program elvégzése céljából. Programunk továbbá ismeretet ad az illegális kábítószerek, okozta hatásokról /pszichés és szomatikus függőség, a kábítószerek rövid és hosszú távú hatásai/. Fontosnak tartjuk, hogy a résztvevőknek lehetőségük legyen önismeretük fejlesztésére is, melynek elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a maladaptív viselkedésformák és attitűdök tudatosításához, megváltoztatásához, valamint a résztvevők megküzdési potenciáljának feltérképezéshez, erősítéséhez.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: Olyan személyiségfaktorok fókuszba helyezése, melyek a kedvező kimenetelre, a siker anticipálására hangolják a klienst; valamint azok a személyes kompetenciák hangsúlyozása, amelyek az adekvát megküzdési stratégiák kiválasztását, valamint a megküzdési folyamatba bevonható külső és belső források monitorozását, mobilizálását és megteremtését garantálják. Mindez egyúttal segíti elmélyíteni az önismeretet is. Ez elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy a 16-25 éves korosztály nem tud reális célokat kitűzni maga elé, ezért igyekszünk úgy alakítani az egyéni üléseket/ csoportfoglalkozásokat, hogy a kezelés végére reális jövőképet tudjanak megfogalmazni a kliensek.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Az elsősorban tematikus elemekkel operáló csoportos foglalkozás nem csupán ideális keretet biztosít a fentiek megvalósításához, de kiválóan egészítik ki intervenciós programunk verbális építőelemeit. Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy klasszikus, feltáró jellegű csoportterápia meghaladná az adott idő kereteit, az önismereti foglakozásokat azonban úgy kívánjuk felépíteni, hogy azok a csoportfolyamatok és a csoporttagok motiváltságának függvényében folytathatók legyenek.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám:

Hány személy tartja: 2

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Egyéni ülések, csoportfoglalkozások tartása. A motivációs bázis kialakításnak eszköze, hogy feltárjuk a személyiségstruktúrában bekövetkezett változásokat, valamint a maladaptív viselkedésformákat és attitűdöket. Lehetőséget biztosítunk ezen feltárt problémák megoldására az önismeret, illetve az egyéni pszichés vezetés segítségével. Az egyéni ülések során a személyiség feltérképezése (MMPI, STAI, Beck, Szorongás leküzdési mód preferencia kérdőív) mellett az élettörténet, illetve a szerfogyasztás története kerül átbeszélésre, feldolgozásra. Önismereti csoport: A csoportfolyamat két fókusz, a függőség kialakulásának folyamata, valamint a hosszú- és rövidtávú élettani hatások megismertetése köré épül fel.

Hány fős csoportban: 12

Hány személy tartja: 2


6. A programban résztvevő személyek

Pszichiáter

Önkéntesként: 1

Nem pszichiáter orvos

Önkéntesként: 1

Szociális munkás

Önkéntesként: 1

Mentálhigiénikus

Önkéntesként: 1