Táboroztatás (egészségmegőrzés, képességfejlesztés, stb.).


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Gyermekek Egészségnevelő Prevenciós Alapítványa

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: Huszár Linda

Cím: 1037 Budapest, Domoszló útja 43.

Telefon: 36-20-219-0539

Weboldal: www.gyepalapitvany.hu

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Táboroztatás (egészségmegőrzés, képességfejlesztés, stb.).

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

2000

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Huszár Linda

1.5.2. Telefon: 36-20-219-0539

1.5.3. E-mail: huszar.linda@gmail.com


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

A nyári szünetben 2000 óta szervezünk egészségnevelő táborokat, mindig más táborhelyen, hogy közben az országot is megismerjék a gyerekek. A táborokban képzett, lelkes, szenvedélyes önkéntesek, kortárssegítők gondoskodnak arról, hogy a 6-14 éves korosztály számára felejthetetlen legyen az együtt töltött hét. A GYEP nem egy szokványos tábor: több mint tábor! Nálunk nem lehet unatkozni, izgalmas programokkal készülünk folyamatosan, beszélgetünk, rengeteget nevetünk, megismerjük a belső értékeket, személyre szabottan kezelünk mindenkit. Mindig egy adott téma köré szerveződik a tábor (volt már pl.: GYEPATÁR, GYEPADASZKÁR), de mindig az egészséges életmód égisze alatt. Minden gyerek fantasztikus egyéniség, csak meg kell találni a közös hangot. Táboroztató ezért csak abból lehet, aki ezt a szellemiséget magáénak vallja, akinek mindennél előbbre vannak a gyerekek érdekei! Egy olyan alternatívát mutatunk be a fiataloknak, amely alapján tapasztaltabban dönthetik el, hogy milyen utat választanak. Láthatják a káros szenvedélyektől mentes élet, az egészséges táplálkozás, a mozgás előnyeit. A táborban komoly technikával felszerelkezve zajlanak a programok. Különböző workshopokon is részt vehetnek a fiatalok, íme néhány: jóga, gyermekaerobik, tánc (pl: zumba, salsa), sport, önismereti tréning, főzőshow („abból leszel, amit eszel”), filmes workshop (olyan technikával, trükkökkel ismerkedhetnek meg a gyerekek, amely egy valódi filmkészítésénél is használatos). Több kamerával, víz alatti felvételeket, rövidfilmeket készítenek. A GYEP-táborban az információkat változatos játékok, programok során ismertetjük meg a fiatalokkal, pozitív példák bemutatásával. Célunk, hogy a gyermekek ne érezzék kötelező „fejtágításnak" a részvételt, hanem jól érezzék magukat, gátlások nélkül beszéljenek problémáikról, maguktól jöjjenek rá a káros szenvedélyek önromboló hatásaira. A program filozófiája: Egy egészségesebb életmód kialakítása objektív tájékoztatással, a tiszta, függőségmentes élet előnyeinek hangsúlyozásával. A tábor élelmiszer-választékát a Nemzeti Fejlesztési Intézet (anno: Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) dietetikus szakértői segítségével alakítottuk ki még a kezdetekben, 2000-ben. A turnusok alatt a fiatalok játékos formában, közvetett módon sajátítják el a különböző magatartásformák objektív megítélését, megismerik a káros tevékenységek mechanizmusát, ezek rövid-, illetve hosszútávú hatásait.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 6-14 évesek.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Országos.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 100

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 100

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Az iskolában és azon kívül is

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • A célpopuláció egyéb saját közege (pl. utca, szabadidő eltöltésének helyszíne, otthon, szórakozóhely)

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Családsegítők által javasolt családok gyermekeit táboroztattuk, azóta is tartjuk velük a kapcsolatot. Rendszeres találkozók vannak, emellett internetes zárt csoportban kommunikálunk a gyerekekkel, szülőkkel. A szülők esetenként egyénileg is megkeresnek minket.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A gyermekek egészséges életmódra ösztönzése, személyiségük fejlesztése, a szenvedélybetegségek kialakulásának megelőzése.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: A „tiszta”, függőségmentes élet előnyeinek hangsúlyozása, objektív tájékoztatással. További cél, hogy a gyermekek ne érezzék kötelező „fejtágításnak” a táborban való részvételt, hanem érezzék jól magukat, gátlások nélkül beszéljenek a problémáikról, és felismerjék a káros szenvedélyek önromboló hatásait.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Magatartási alternatívát mutatni, pozitív példákon keresztül.

A második specifikus cél: Utánpótlás biztosítása: A táborokban kialakult baráti közösséggel való folyamatos kapcsolattartás elérése (a táborozókból nőnek ki a táboroztató mentorok, így 14 éves koruk után segítőként, majd önkéntes táboroztatóként vesznek részt a táborokban).

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: Társas hatás. A táborozók egy része szívesen lesz önkéntes a későbbiekben, így később is nyomon tudjuk követni az életüket, segíteni tudjuk őket, valamint a táboroztatók utánpótlását is biztosítjuk.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 15

Óra hossza: 45 perc

Időintervallum: 1 hét

Hány alkalom: 5

Hány személy tartja: 10

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Egészség témakörben minden tábornak van egy meghatározott tematikája, a játékok és foglalkozások is erre épülnek. - Beszélgetések, meghívott szakemberek (Pl.: dietetikus, kábítószerügyi szakértő) közreműködésével tartott, ismeretbővítő foglalkozások. "Esti körök", beszélgetések, "kérdések kalapban" anonim módszerrel, közösen megbeszélve a válaszokat, felnőtt önkéntes koordinálásával. - Szituációs gyakorlatok. - Csapatműsorok egészség témában. - Klipforgatás. - Reklámfilm-forgatás egészség témában. - Közös fogmosás, közös mozgás. - Workshopok: sport, kreatív tevékenységek, egészséges életmód, tánc, film témákban. - Vacsoravers egészség témakörben. - Akadályverseny kiscsoportokban ("állomásos játék"), ahol minden állomáson a feladat (pl. egészségkvíz, ügyességi feladatok) teljesítéséért pecsétet kapnak a csapatok.

Az elérésére fordított óraszám: 5

Óra hossza: 45 perc

Hány alkalom: 5

Hány fős csoportban: 10

Hány személy tartja: 2

Elérésének időintervalluma: 1 hét

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Szituációs gyakorlatok. - Csapatműsorok egészség témában. - Klipforgatás. - Reklámfilm-forgatás egészség témában. - Közös fogmosás, közös mozgás. - Workshopok: sport, kreatív tevékenységek, egészséges életmód, tánc, film témákban. - Vacsoravers egészség témakörben. - Akadályverseny kiscsoportokban ("állomásos játék"), ahol minden állomáson a feladat (pl. egészségkvíz, ügyességi feladatok) teljesítéséért pecsétet kapnak a csapatok. - Folyamatos kapcsolattartás online, valamint személyes találkozók havonta. Szakmai műhelyek, csapatépítő alkalmak szervezése évi 1-2 alkalommal. Tábori előkészületek (tábor előtt 4-5 alkalom), táborzáró, évzáró rendezvény.

Az elérésére fordított óraszám: 10

Óra hossza: 45 perc

Hány alkalom: 5

Hány fős csoportban: 25

Hány személy tartja: 2


6. A programban résztvevő személyek

Pszichológus

Önkéntesként: 1

Pedagógus

Önkéntesként: 2

Egyéb több mint 60 órás szakirányú tanfolyami végzettséggel rendelkező munkatárs

Önkéntesként: 1

diplomás vagy főiskolás és egyetemista fiatalok

Önkéntesként: 15