Veszélyvágta.


1. Szervezeti illetve projekt jellemzők

1.1 Szervezet neve

Zala Megyei Rendőr-főkapitányság

1.2 Szervezet elérhetősége

Vezető: dr. Vereckei Csaba Iván r. dandártábornok

Cím: 8900 Zalaegerszeg, Balatoni út 4.

Telefon: 36-92-311-510

1.3. A programok, szolgáltatás neve

Veszélyvágta.

1.4. A program, szolgáltatás indításának időpontja

1999

1.5. A program, szolgáltatás felelőse és elérhetősége

1.5.1. Programvezető neve: Tóth László r. őrnagy

1.5.2. Telefon: 36-92-311-510

1.5.3. E-mail: tothl@zala.police.hu


2. Tevékenység

A program, szolgáltatás keretében végzett tevékenység részletes leírása

Az „Útvesztők-Útkeresők” 1999-ben indult Nagykanizsán. A pár évvel később Zalaegerszegen elindított hasonló szerkezetű „Veszélyvágta” nevű programmal egyesülve megyei programsorozattá nőtte ki magát. Az első megyei döntőt 2004-ben Nagykanizsán rendezték. Majd azóta kétévente a többi rendőrkapitánysági székhely, Zalaegerszeg, Keszthely, Lenti szervezte a megyei döntőket, s most került vissza a zárórendezvény ismét a megyeszékhelyre. A programsorozaton a középfokú oktatási intézmények 9. évfolyamos tanulói vesznek részt. Célunk a közösségi kohézió erősítésén, valamint a gyors és hatékony információátadáson túl a középiskolás korosztály komplex felvilágosítása játékos akadályverseny formájában. Tehát elsődleges a fiatalok felkészítése a bűn- és balesetmegelőzés, a gyermekvédelem, az egészségmegőrzés, az áldozatvédelem témakörében. Ezen túlmenően pedig cél, hogy ismerjék meg a rájuk leselkedő veszélyeket, melyeket tudatos életvezetéssel és választásokkal ki tudjanak iktatni életükből. A vetélkedő-sorozat emellett lehetőséget ad a bűnmegelőzésben és a segítő szférában dolgozó hatóságok és szervezetek e korosztállyal történő megismertetésére és elfogadtatására is. Mint a fentiekből is kitűnik, ezt a színes kavalkádot nem egyedül nyújtjuk a diákok számára, hanem a települési önkormányzatokkal közösen, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Vöröskereszt Zala megyei szerveivel, a Zala Megyei Kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztályával, Népegészségügyi Főosztályával, okmányirodákkal, a helyi családsegítő és gyermekjóléti szolgálatokkal és védőnőkkel. Mivel a program során az egyes szervezetek tevékenységét emberközelivé igyekszünk tenni, bemutatni (sok-sok játékkal, vidámsággal), ezért az egyik legfontosabb eredményünk, hogy a bajba került fiatalok nem csak azt tudják, hogy adott problémával kihez fordulhatnak segítségért, hanem adott esetben meg is merik tenni. Több mint egy évtizede fut az „Útvesztők-Útkeresők/Veszélyvágta”, ezért nehéz egzakt mérőszámokkal kimutatni, hogy hány fiatalnak sikerült segíteni a kábítószer-használat, a függőség kialakulása megelőzésében, hány fiatalt óvtunk meg, hogy bűnelkövetővé, vagy áldozattá váljon. Azonban hisszük, hogy bűnmegelőzési szakemberekként mindent meg kell tennünk azért, hogy akárcsak eggyel is kevesebb fiatal kallódjon el.


D.3. Célpopuláció

D.3.1. Program/szolgáltatás által elérni kívánt végső célcsoportot

D.3.1.1. Életkori jellemzők: 9. osztályos diákok.

D.3.1.2. Földrajzi jellemzők: Zala megye.

D.3.2. Mely csoportokra irányul a program, szolgáltatás?

D.3.3. A célpopulációról rendelkezésre álló információk

D.3.4. Hány főt értek el

D.3.4.1. Ténylegesen hány főt ért el 2019-ben? 2227

D.3.4.2. Hány főt ér el egy átlagos évben? 2250

D.3.5. Hogyan, milyen módon lépnek kapcsolatba a célcsoporttal?

Csak és kizárólag az iskola intézményén keresztül

D.3.6. A program/szolgáltatás megvalósításának helyszíne

  • Iskola

D.3.7. Van-e valamilyen közbenső (közvetítő) célcsoport, melyet felhasznál a végső célcsoport, illetve az abban megvalósítani kívánt célok eléréséhez? (pl. szülők, családgondozók, stb.)

Nincs.


D.4. Célok

D.4.1. Végső cél

A fiatalok felkészítése bűn- és baleset-megelőzés, gyermekvédelem, egészségmegőrzés, áldozatvédelem témakörökben, mely célok elérése egyúttal a droghasználat csökkentését is segíti.

D.4.1.1. A program, szolgáltatás során közvetlenül megcélzott magatartások

D.4.1.2. A program, szolgáltatás során közvetetten megcélzott magatartások

D.4.2. Specifikus (közbenső/rövidtávú) célok

Az első specifikus cél: Ismeretbővítés az ifjúságvédelem, drogprevenció, baleset-megelőzés, egészségfejlesztés, gyermek- és áldozatvédelem témakörökben. A közösségi kohézió erősítése.

Az első specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A fiatalokra leselkedő veszélyek, és ezek megelőzésében, kezelésében, segítésében közreműködő szervezetek, hatóságok munkájának közvetlen megismerése, továbbá a tudatos életvezetés és választások elsajátítása révén a veszélyek kiiktathatók életükből.

A második specifikus cél: A bűnmegelőzésben és a segítő szférában dolgozó hatóságok és szervezetek tevékenységének megismertetése és elfogadtatása a fiatalokkal. Annak elérése, hogy problémák esetén tudja a fiatal, hogy kihez fordulhatnak segítségért, továbbá merjen is segítséget kérni.

A második specifikus célhoz kapcsolódó koncepció: A fiatalokra leselkedő veszélyek, és ezek megelőzésében, kezelésében, segítésében közreműködő szervezetek, hatóságok munkájának közvetlen megismerése, továbbá a tudatos életvezetés és választások elsajátítása révén a veszélyek kiiktathatók életükből.


P.D.4.

P.D.4.3. A teljes program megvalósításának egyes paraméterei

Össz. óraszám: 4

Óra hossza: 45 perc

Időintervallum: 1 év

Hány személy tartja: 7

P.D.4.4. Az egyes specifikus célokhoz kapcsolódó módszerek és paraméterek

Az első specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Frontális előadások, vetélkedő-sorozat, játékos feladatokkal tarkított akadályverseny alkalmazása. Bűn- és balesetmegelőzési, család- és egészségvédelmi feladatok alkalmazása az internet veszélyeit taglaló filmkészítéssel, szimulált halálos végű kocsmai incidens bűnügyi helyszínelésével egybekötve.A program vetélkedő jellegét a megszerzett tudás tesztek formájában történő számonkérése, valamint az osztályok által előzetesen készített pályamunkák (plakátok, versek készítése különböző témakörökben, egységes arculat kialakítása) adják. A tanévenkénti 1-3. helyezett osztály jutalmazásban részesül, az első helyezett osztályok pedig a két évente más-más városban megrendezésre kerülő megyei döntőn vesznek részt (itt általában osztálykirándulásra fordítható pénzjutalomért versengenek). A megyei döntő egy mozgalmas, játékos akadályverseny a rendező városban.

Az elérésére fordított óraszám: 4

Óra hossza: 45 perc

Hány fős csoportban: 30

Hány személy tartja: 8

Elérésének időintervalluma: 1 év

A második specifikus célhoz kapcsolódó módszerek: Sok játék, közvetlen stílus, vidám attitűd alkalmazása.

Az elérésére fordított óraszám: 4

Óra hossza: 45 perc

Hány fős csoportban: 30

Hány személy tartja: 8

Elérésének időintervalluma: 1 év


6. A programban résztvevő személyek

Szociális munkás

Külsős munkatársként: 5

rendőrségi bűnmegelőzési és balesetmegelőzési szakember, pártfogó felügyelő, tűzoltó, vöröskereszt munkatársa

Főállásban: 5

Külsős munkatársként: 5